Mutfak, ev içerisinde en çok vakit geçirdiğimiz yerlerden birisi olurken, ihtiyaçlarımızı karşılama odaklıdır. Nitekim, ihtiyaçlarımızı karşılarken estetik zevkimize hitap etmeyeceği ve geçirilen vaktin daha eğlenceli kılınmayacağı anlamına gelmez bu. Bir mutfağı hem daha fonksiyonel, hem de daha göz alıcı ve eğlenceli kılmak için pek çok alternatif vardır. Fazla uzatmadan, başlayalım.

Mutfaklarda kimi zaman ocaklar yanarken, kimi zaman bıçaklar ve süzgeçler oradan oraya dolaşır. Hal böyle olunca, bolca alan, boşluk ve fazlalıkları usulünce bir yerlere kaldırmak şart. Malum, mutfaklar genellikle zaten küçük odalar, özellikle de apartman dairelerinde. Bu noktada mutfak dolapları devreye giriyor. Her mutfakta standart düzeyde bir mutfak dolabı dizisi mevcuttur ve uygun mutfak dolap modelleri daima erişilebilirdir, ancak kimi zaman standart mutfak dolapları yeterli olmaz ve ortama da renk getirecek depolama alanları düşünülebilir. Uygun boş olanlara küçük dolaplar, raflar ve dahası fonksiyonelliği arttırırken, düzen seviyesini bir tık daha yükseltmek adına mutfak dolabı çekmecelerini birkaç basit ve evde bulunan malzeme ile -örneğin, karton plaka- bölümlere ayırmayı düşünebilirsiniz. Ya da bir ev dekorasyonu mağazasından, mutfak dolapları çekmecesine uygun boyutlarda hazır kaşıklık, kepçelik vs. bölmeleri alabilirsiniz.

Mutfak dolabı dizisini genişletmek adına, nacizane önerim sürgülü bir kiler ve bardaklık olurdu. Mutfak dolapları arasına rahatlıkla yerleştirilebilecek bir kiler kuru gıdalar için birebir olduğu gibi, bardaklık da pek çok bardağı el altından kaldırarak kırılmasını da önler. Kiler içerisinde de düzeni sağlamak adına yine bölmeler ve kavanoz setleri olmazsa olmaz. Ek parçalar yerine, mutfak dolap modelleri belirlerken, nelere ve ne tür dolaplara, raflara vs. ihtiyaç duyduğunuzu belirleyerek ona göre bir tasarım da yaptırabilirsiniz.

Dolapların yanı sıra, gündelik tencere, tava, kaşık, kepçe ve dahası malzemeleri asabileceğiniz, duvara monte edilen yahut genellikle ada tezgah üzerinde sallandırılan askılıklar düşünebilirsiniz. Beraberinde raflar da benzeri işlevleri sağlayacaktır. Bu sayede dar bir alanı da en verimli şekilde değerlendirmiş olursunuz. Hem erişim kolaylığı sağlanır, hem de modern bir şıklık oluşur

Mutfak deyip geçmemek adına, aydınlatmayı da düşünmek gerek. Yeterli aydınlatma mutfağınızın güzelliğini ortaya çıkarırken, ferahlık da katar ve daha keyifli vakitler geçirmenizin önünü açar. Aydınlatmanın yanı sıra, küçük süsler de ortamı renklendirecektir. Baharatlıklar, bardaklıklar, kaşıklıklar, kuru yiyecek sepetleri ve kutuları… örnekler, tercihlerinize ve hayal gücünüze göre çoğalabilir. Duvar ve tezgah üstü süsleri, gözünüzün önünde bulunmasını istediğiniz parçalara göre belirleyebilirsiniz yine. Diğer bir dekorasyon önerisi olarak, bitkileri eklemeden olmaz. Yeşillik daima canlılık ve enerji getirir. Özellikle fesleğen, mutfağınızın baş tacı olacaktır.

Mutfak masaları söz konusu olduğunda, eğer yemekler için kullanabileceğiniz bir ada tezgah yoksa ya da tercih etmiyorsanız, en stratejik köşede konumlanacak şekilde uygun boyutlarda bir mutfak masası belirlemek önemli. Mutfak masası, fazlalık olmamalı ve yer kaplamamalıdır, aksi takdirde alan daraltmaktan başka bir vaziyet üstlenmez. Mutfak masası modelleri oldukça geniş bir yelpazedir ve aradığınızı bulmanız bir hayli kolaydır. Son dönemlerde uzun bacaklı mutfak masaları, yüksek tabureler ile mutfaklarda boy göstermekte. Ya da -eğer mevcut ise- ada tezgah ile birleşen ve bir bütün gibi uzayan mutfak masaları modern dekorasyonun parçalarındandır. Mutfak masaları daima olmazsa olmaz değildir ve tamamen ev sahibinin tercihine bağlıdır, zira yemek masaları ihtiyaçlarımızı karşılamakta.