Şehir hayatının son yıllardaki gelişimi ile apartman mimarisi şehrin en fonksiyonel konumlarına en çok apartmanı sığdırmak politikasıyla şekillenirken, ortaya küçük ve dekorasyon yapması zor yaşam alanlarının çıkması kaçınılmaz oluyor. Küçük mekanlar, az eşya kullanımı şartı ile dekore edilmesi daha kolay gözükse de aslında en ferah ve işlevsel kurguyu yakalamak güçtür. Salonlar, bir evin tarzını ve karakterini en belirgin şekilde ortaya koyan alandır ve genel dekorasyonu belirlemekte payı büyük, salona girildiğinde tüm dikkati üzerinde toplayan yegane parça koltuklar.

Salon dekorasyonu esnasında misafir ağırlamaya, günün yorgunluğunu atmaya ve aile olarak vakit geçirmeye elverişli olması gibi kriterler göz önünde bulundurulmalı. Konfor seviyesi ve ihtiyaçlara cevap verebilme eşit düzeyde tutulmalı. Küçük salonların ilk akla gelen kahramanı L koltuklar olurken, bu yazımızda üçlü koltuğu ele alacağız. L koltuk dekorasyon fikirleri başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Konforlu, ergonomik ve fonksiyonel yapısıyla üçlü koltuk bir kurtarıcıdır. Satın almayı planladığınız koltuk üçlü ise tavsiyem, geniş minderli bir tane seçmeniz. Salonunuzda koltuk üçlü ve geniş yapılı olduğunda hem misafir ağırlamaya, hem üzerinde uzanıp televizyon izlemeye, hem de aile olarak toplanıp üzerinde rahatlıkla hareket etmeye elverişli bir ortam sağlanır.

Üçlü, modern çekyat modelleri şıklık sağlar, kolaylık da getirir. Modern çekyat, salonunuza daha karakteristik ve rahat bir hava kattığı gibi, gündüz oturma alanı iken geceleri ya da yatılı misafir ağırladığınızda uyku alanı olur. Özellikle tek odalı dairelerde üçlü çekyat avantajlıdır.

Küçük salonları daha ferah ve aydınlık göstermenin inceliklerinden biri, ana hat ve genelde temel mobilyalarda açık renk kullanmaktır. Dilediğiniz stilde, nötr, açık renk bir üçlü koltuk salonunuza havadarlık katacağı gibi, tercihiniz koyu renk kumaş kaplama bir üçlü koltuk ise, beyaz duvarlar ile desteklendiğinde enfes, modern görüntüler ortaya çıkar.

Üçlü koltuk ile kombine edilebilecek pek çok dekorasyon ürünü ve aksesuar mevcut. Alanınıza göre üçlü koltuğu duvarın önüne konumlarken arkasında birkaç santim boşluk bırakabilir, imkanlar elverişli değilse duvara yaslayabilirsiniz. Bu noktada, televizyon ünitesini karşıya almak klasik ve işlevsel bir yaklaşımdır. Daha fazla oturma alanını ihtiyaç duyuyorsanız puflar, berjerler ve tasarım sandalyeler işinize yarayacaktır. Benim önerim ise, salonunuza sofistike bir hava katması için ikinci oturma yeri tercihinizi bir tane kelebek koltuk, yumurta koltuk ya da Barselona koltuk gibi ikonik tasarım koltuk kullanmanız.

Aklınızda seri üretim yerine tasarım koltuk fikri varsa, tematik kurgular elde edebilirsiniz. Örneğin; retro, fütüristik, bohem ve dahası tarzda tasarım koltuk tercih etmek salonunuzun genel dekorasyonu şekillendirirken büyük etki sağlar ve farklı konseptler tatmanıza olanak tanır. Ya da kendi içinde bir temayı barındıran üçlü koltuk, apayrı diğer dekorasyon parçaları ile eşleştirildiğinde özgün kurgular yaratılabilir.

Modern çekyat, üçlü koltuk modelleri ve tasarım koltuk fikirleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.