Doğru Salon Dekorasyonu İçin Kritik Noktalar

Salon, bir nevi evin merkezi ve kalbidir. Temposu yüksek bir günün ardından eve döndüğümüzde ilk uğradığımız alan olurken, misafirlerimizi ve dahasını ağırladığımız yer görevini de üstlenmekte, evimiz sınırları içerisinde ilk dikkatleri çekmekte ve tüm ilgiyi üzerinde toplamakta. Salonların bir diğer etkisi de, genel tarzı belirlemektir. Bu sebeptendir ki, salonlarımızda şıklık kaygısı daima kendini gösterir. Salon takımı ve salon avizeleri, salonumuzu yeri geldiğinde yücelten, yeri geldiğinde yeren en önemli parçalar olurken, göze batmıyor gibi görünen fakat salonun havasında büyük söz sahibi olacak küçük ayrıntıları gözden kaçırmamak gerek.

Salon takımı ile söze girersek eğer, konfor ve koltuk kasası sağlamlığının ne denli önemli olduğunu bir kez daha vurgulamayacağım ve önceki yazılara nazaran, yalnızca estetik kaygı çerçevesinde ele alacağımı belirtmeliyim. Salon takımı seçerken öncelikle, genelde nasıl bir tarz izleyeceğinize karar vermeniz gerekmekte. Genel tarzı belirledikten sonra, ikinci dikkat edilmesi gereken nokta salon takımı boyutu. Salon büyüklüğü ve küçüklüğüne göre belirlenmesi, daha ferah ve dingin bir ortam elde etmek için mühim. Dar bir alanda geniş parçalara sahip bir salon takımı, kalabalık bir görüntü oluştururken hareket imkanını da kısıtlar. Salon takımı dekore edilirken dikkat edilmesi gereken, hareket boşlukları yaratmak. Böylece yaşam alanı hem olduğundan geniş görünür, hem de aydınlığı artar.

İkinci sırada, salon avizeleri. Bir salona adım atıldığında avizeler, koltuklardan hemen sonra dikkat çeken parçadır. Sayısız model ve çeşidi mevcut olan salon avizeleri ilk bakışta hayranlık ile misafirlerin ağzını açık bırakabileceği gibi, memnuniyetsiz soru işaretleri de oluşturabilir. Diğer deyişle salon avize ile taçlanıyor ve yine salon avize ile çöküşe geçebilir. Salon avize ilişkisi, göz korkuttuğu kadar ince bir konu değildir aslında. Sade ve nötr renklerin yer aldığı bir salonda modern çizgilere sahip, gösterişli bir avize şıklık katmakla beraber, estetik anlayışınızın ne denli güçlü olduğunu da misafirlerinize hissettirecektir. Klasik model salon avizeleri, artık daha farklı ve modern kesim anlayışlar ile yenilenirken, bir şans vermekte fayda var. Desenli koltuk takımlarının kullanıldığı bir salonda, minimalist bir avize yalın ve hoş duracaktır.

Oturma odası dekorasyonunu güçlendirmek için dikkat etmemiz gereken diğer noktalardan birisi, televizyon ünitesi. Sade, ince yapılı fakat yaşam stilimize göre yeterince depolama alanı mevcut bir televizyon ünitesi salon dekorasyonu parçası haline gelirken, büyük yardımcımız da olacaktır. Ya da televizyon ünitesi yerine ince hatlara sahip bir sehpa ya da büfe, ihtiyaçlara kesinlikle karşılık verecektir.

Oturma odası halısı söz konusu olduğunda, yıllardır yaratılan “koltuk takımı ile yakın renklerde olmalı” algısını bir kenara bırakmakta fayda var. Zıt renkler ve birbiri ile uyumlu farklı skaladan renkler ile canlı kurgular oluşturabilirsiniz. Ya da günümüzün popüler modellerinden geometik ile etnik desenli halılar, çağdaş ambiyansı tamamlar. Tüm bunlara zıt olarak sade ve gösterişsiz mobilyaları etrafında toplayacak bir İran halısı, göz alıcı duracaktır.

Bunların yanı sıra, çeşitli aynalar, dekorasyona hitap eden tablolar ve saksı bitkileri gibi dekoratif aksesuarlar ile masrafa girmeden ve üzerine çok düşünmeden salon dekorasyonu şıklığını onlarca katına çıkarabilirsiniz. Özellikle saksı bitkileri, salona aydınlık ve ferahlık katıp, gün içerisinde en çok vakit geçirmeyi sevdiğiniz alanı salonunuz dahi yapabilir.

Salon dekorasyonu uyumu için çok fazla ayrıntı düşünmeye ve kendinizi yormanıza gerek yok. Şıklık ihtiyacını en üst düzeyde karşılamak için birkaç kritik noktayı hesaba katmak fayda sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İptal
İptal

Bayi Girişi

İptal

Sepetim (0)

Ürün Bulunamadı Ürün bulunamadı

İmalattan parakende satış

Köşe koltuk, koltuk takımları ve ev mobilyasında uygun fiyatPara birimi