Salonlar, evimizde en çok vakit geçirdiğimiz alan olduğu gibi, en sık kullandığımız mobilyası da koltuklardır. Yapacağımız oturma grubu ve koltuk seçimi, konforumuz için büyük önem arz edecektir, oturma odasında konumlanışı da aynı şekilde. Doğru koltuk seçimi ve yerleştirmenin püf noktaları.

Her zaman mobilyaya bütçe ayırmak zordur, ki bütçe ayrılsa da, tekrarlanan bir değişim hem zorluktan dahası değildir, hem de sizi huzursuzlandırır. Satın almaya karar verdiğinizde, bütçenize uygun en kaliteli olanını almaya özen gösterin. Kaliteli kasa ve kumaş kaplama olmasına dikkat edin. Değişen yaşam stili ve şartları neticesi sıfırdan koltuk yenileme yerine kumaşını güncel duruma göre değiştirebileceğiniz yapılar her zaman daha iyidir. Alışveriş esnasında ise muhakkak ürünü test edin. Evinizde nasıl kullanmayı düşünüyorsanız, aynı şekilde pozisyonları üzerinde deneyin, yükseklik ve kolçak rahatlığı gibi detayları gözden kaçırmazken koltuk kumaşının, kolaylıkla temizlenebilir ve bir süre sonra kaymayan yapıda olmasına dikkat edin.

Seçiminizi yaparken koltuğun nasıl kullanılacağını da hesaba katmalısınız; üzerinde rahat vakitler geçirmek, misafir ağırlamak ve benzeri faktörler, seçiminizi şekillendirecektir. Üzerinde uzanmak, televizyon izlemek için yumuşak ve geniş kolçaklılar fayda sağlar. Misafirlere yönelik olanlarda -özellikle sıklıkla misafir ağırlıyorsanız- sert yapılılar uzun yıllar hizmet edecektir.

Salonun yapı taşı olacak koltukların renginin genel dekorasyonu büyük ölçüde etkiler. Sıfırdan bir oturma odası dekorasyonunda, koltuklar haricinde kalan eşyaları koltukların rengine göre seçebilirsiniz. Nitekim yalnızca koltuk değişimi yapıyorsanız, genel dekorasyona uyacak renkte olmasına dikkat edin. Koltuk kumaşında tercihinizi karmaşık desenliler yerine düz ve aydınlığı yansıtacak renklerden yana kullanmanızı önerebilirim. Karmaşık desenler, göz yoracağı gibi oturma odasını boğar, karartır. Düz kumaşlar ise, iç huzurunuzu tetikler. Salonunuzda desenlerin yer almasından yanaysanız, keskin ve geometrik şekilli kırlentler, örtüler ve halılar işinize yarayacaktır. Başka bir seçenek arıyorsanız, açık renk koltuğunuzla eşleştireceğiniz Osmanlı desenli bir halı, diğer doğru dekorasyonlar ile salonunuza sıcak bir hava katacaktır.

Koltuğunuzun modeli, oturma odasının boyutu ve kullanımına göre şekillenmeli. Küçük bir salona oturma grubu sığdırmaya çalışmak klastrofobik bir görüntü sağlamasıyla beraber hareket alanınızı minimuma indirecektir. Dar alanlarda tek bir koltuğu berjer ve/veya puflar ile desteklemek genişleme sağlar, ferahlık katar. Ya da L şeklinde bir köşe koltuk tercih edebilirsiniz, fakat yanı sıra aklınızda tutmalısınız ki, L kanepeler misafir ağırlayacağınız salonlar için pek uygun değildir. 3’lü bir koltuk ve iki yanında  berjerler, misafirlerinize daha iyi bir ortam sunar.

Son aşamaya gelindiğinde, mobilya düzenini kombine etmek kalıyor. Küçük bir oturma grubuna sahipseniz, parçaları bir sehpa etrafında konumlandırmak iletişime katkı sağlayacağı gibi, günlük hayatınızda daha işlevsel olur. 3’lü bir koltuğu, girişi perspektif alarak çapraz konumlandırmak şık bir görüntü sağlar, ona eşliken aynı eksende çapraz halı ve sehpa ile. Karşılarına koyulabilecek, yine aynı eksende içe doğru çapraz tekli koltuklar ya da berjerler sevimli bir alan oluşturur. Üstelik bu şekilde, oturma odası genişse ve ikiye bölmeyi tercih ediyorsanız (örn: yemek masası bölgesi), düz ve koridorumsu bir görüntü elde etmezsiniz yaşam alanınızda. Simetrik konumlandırmalar da kendiliğinden bir düzen hissiyatı getirir, daha formal salonlarda tercih edilebilir. L şeklinde klasik ve basit bir düzen, rahatlığı koruyacağı gibi, herkesi bir araya toplar.

Oturma odası dekorasyonunda, hareket alanı bırakmaya özen gösterilmeli. Aralarda en az 90 santimlik bir boşluk yeterli olacaktır, lâkin alanınız daha geniş ise, 1.2 santim daha büyük bir rahatlık olacaktır. Oturma odanızda sehpa bulundurmak şıklık katacağı gibi, gün içerisinde size kolaylık da sağlayacaktır. Sehpa ile koltuk arasında en az 50; en fazla 80 santim boşluk bırakılmalıdır.