Dar Yaşam Alanlarında Minimalist ve Yenilikçi Dekorasyonun Püf Noktaları

Bazı mobilyalar, bir evin olmazsa olmazıdır. Bunun başında koltuk takımı, tv ünitesi ve yatak odası takımı gibi temel parçalar gelir. Bu temel parçalar, evimizin stilini de şekillendiren ve ortaya çıkaran parçalardır. Bu sebepten, yaşam alanlarımızın merkezinde yer alacak, ilk dikkati çekecek mobilyaları, tarzınızı yansıtacak, yaşam alanınızı kısıtlamayacak ve hoş bir göz zevki oluşturacak şekilde seçmelisiniz. Özellikle dar ve küçük evlerde boşluklara ihtiyaç var gibi düşünülse de, her türden yaşam alanı için ferahlık önemlidir, en başta ev sakinlerinin daha iyi hissetmesi adına. Kalabalık görüntüler her zaman yorucudur ve özellikle yorgun bir günün ardından bakmaya katlanabileceğimiz bir kurgu oluşturmaz. Odalarımızın yapısına ve boyutuna göre parçalar seçilirken, minimalist yaklaşımlar yegane önerimdir. Yukarıda bahsi geçen her bir mobilyanın salonunuza uygun, minimal yapıda ve işlevsel modellerini bulmanın sanıldığından kolay olduğunu da eklemeliyim.

Koltuk takımı ile başlarsak, yaşam alanımızın bir nevi kalbini oluşturduğunu ilk önce dile getirebiliriz. Oturma odası stilini ve ağırlığını ortaya koymayı hedeflerken seçeceğimiz koltuk takımına dikkat etmekte fayda var her açıdan. Yapacağımız seçim ile oturma odası için deyim yerindeyse aydınlatıcı olabileceği gibi, dibe de çekebilir. Pek tabii, koltuk takımı denildiğinde aklımıza direkt birbirinin aynısı tekli koltuk, ikili koltuk ve üçlü koltuktan oluşan formal bir şey gelmemeli. Modern stillerde cesur üsluplar, özellikle son yıllarda geleneksel düzeni reddeden yenilikçi salonlarda karşımıza çıkıyor. Bunların başında, farklı renk ve modellerin bir araya getirilmesi ile oluşturulan oturma grubu modelleri geliyor. Farklılıkları bir araya getirmenin püf noktası, ortak bir stilde buluşturmaktır ve minimalizm bu noktada ortaya çıkıyor. Yalınlığı empoze ederken, birbirinden farklı minimalist parçalar kompoze olmayı başarıyor. Pek tabii bunu yaparken mekanın mimarisi de her adımda hesaba katılmalı. Özellikle salonlarınızı daha geniş göstermek ve daha ferah bir alan yaratmak için en az parça ile en çoğunu anlatmayı hedeflemelisiniz. Örneğin, minimal renklerde koltuğunuza konumlayacağınız kırmızı, sarı, kısacası sizi yansıtan renkte bir kırlent ile yaşam alanınızın havasını kökten değiştirirken, aksesuar ihtiyacı da karşılanmış olur. Veya geometrik desenli bir halı ve kilim, iyi bir eşlikçi olacaktır.

Daha cesur bir hamle ve ‘yalnızca ihtiyaç duyulan mobilyalar’ prensibi ile TV ünitesini ve hatta televizyonun kendisini bile aksesuar olarak kullanabilirsiniz.TV üniteleri, tek ve çoklu parçalar halinde kullanılabilirken, içinde bulunduğumuz teknoloji döneminin getirisi ihtiyaçlardan biri olarak yaşam alanlarımızın mihenk taşlarından birisi olup çıkıyor. İşlevsel bir TV ünitesi güzel bir film arşivine, kitaplığa, oyun konsolu alanlarına ve dahasına ev sahipliği yapmakta. Benim şahsi fikrim, salonda yer alacak TV ünitesinin en sade ve en az yer kaplayacak şekilde seçilmesi. Bu sayede estetik ve ferah bir görüntü sağlanacağı gibi, alan tasarrufu da yapılmış olur. TV ünitesi denildiğinde aklıma doğudan kare/dikdörtgen dolaplar gelmemeli. Çeşitli stillerde sehpalar -özellikle depolama hacmi kazandıran dolaplılar- son dönemlerde oldukça revaçta. Retro modeller, loft tarzında ayrı bir ışık kazanırken, daha yumuşak kenarlı ve düz parçalar minimalist dekorda kendini gösterirken, alan kazanmaya da yardımcı oluyor. Ya da doğrudan duvara yerleştirilerek odanın bütünen bir parçası haline getirebilirsiniz.

Yatak odasına geldiğimizde, evimizin en önemli odası olduğunun altını çizmek istiyorum. Bu noktada rahatlığımız ve mental açıdan bizi en iyi etkileyecek olanı belirlemek asıl önemli olan. Yatak odası için ne kadar az eşya, o kadar manevi rahatlık demektir. Yatak, ayna, makyaj sehpası ve fonksiyonel bir dolap -özellikle gömme dolap- ihtiyaçların tümüne yanıt verecektir. Yatak odası söz konusu olduğunda her şeyin ‘yüklük’vari bir yerlerde depolanacağı fikri cazip görünebilir, ancak alacağımız nefesi kısıtlamaktan başka işe yaramaz; özellikle de yatak odası küçük ise. Minimalist parçalar, yatak odasına farklı ve modern bir hava da katar yanı sıra. Küçük ışıklandırmalar, küçük saksı bitkileri ve hoş dekor köşelerine de ev sahipliği yapacak kitap rafları ile yatak odası renklendirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İptal
İptal

Bayi Girişi

İptal

Sepetim (0)

Ürün Bulunamadı Ürün bulunamadı

İmalattan parakende satış

Köşe koltuk, koltuk takımları ve ev mobilyasında uygun fiyatPara birimi